Marie Krarup om kønslemlæstelse af piger (Se video herover)
De seneste par uger har Marie Krarup (MF for DF) forsøgt at dementere sin udtalelse vedr. pigeomskæring ved Trykkefrihedsselskabets debat om omskæring.
Lena Nyhus / @IQvixen (på Twitter)
Her er videoerne fra debatten, hendes udtalelse finder du i video Del 2, – 0:47:25 – 0:48:55.
Døm selv.
Udskrift af dialogen: Transskription
Marie Krarup (MK) i dialog med ordstyrer Kit Louise Strand (KLS):
KLS: ”Må jeg lige som ordstyrer sætte sagen lidt på spidsen: Hvis muslimske forældre vil omskære deres pige, er det så vold eller hvad?”
MK: ”Ja, det mener jeg”.
KLS: ”Hvordan kan det være, at du skelner så meget mellem…”
MK: ”Fordi det er noget, som gør sindssygt ondt, og det er noget, der forkrøbler pigen for resten af livet.
Det er jo ikke det, der sker ved en jødisk omskæring og formentlig heller ikke ved den muslimske omskæring…”
KLS: ”Altså, hvis vi skal se sådan meget praktisk på det, så er den form for omskæring blandt piger, som er mest almindelig i verden, så er det sunna-omskæring, hvor man faktisk kun lige fjerner forhuden omkring klitoris, og det er jo et langt mindre stykke væv, end man egentlig fjerner på en lille drengepenis.”
MK: ”Jeg har ikke sat mig ind i det i detaljer.
De omskæringsbilleder, jeg har set, det har været forfærdeligt.
Det jeg har læst om det, har været helt forfærdeligt.
Men lad os da undersøge det.
Hvis der findes en form for kvindeomskæring, som kan lade sig gøre, uden at det er helt forfærdeligt, så kunne man da overveje det.
Jeg mener…
Det er et spørgsmål om en bagatelgrænse for, hvad vold og overgreb er.
Og jeg synes ikke, det giver nogen mening at definere den omskæring som foretages – i hvert fald i det Mosaiske Troessamfund – som vold eller som overgreb.”
For yderlig læsning.
DF-tanker vækker harme på Facebook
Skal danske børn kønslemlæstes?