Flyttecirkus må ophøre
Ingen er mere trætte af EU-Parlamentets månedlige flyttecirkus mellem Bruxelles i Belgien og Strasbourg i Frankrig end Parlamentet selv. Skriver SF i sin pressemeddelelse
–og fortsætter
Derfor prøver medlemmerne i denne uge en ny taktik for at stoppe cirkusset selvom beslutningen kræver traktatændring og derfor ligger hos medlemslandene hvor Frankrig indtil videre ikke er til at råbe op.
Hver måned flytter hele Europa-Parlamentet med alle medlemmer, deres rådgivere og store dele af det administrative personale til Strasbourg i Frankrig.
Det er et grotesk spild af skatteborgernes penge og medlemmernes tid og det koster også dyrt for klima og miljø.
Europa-Parlamentet har forsøgt at stoppe dette halløj flere gange, og i denne uge gør medlemmerne endnu et forsøg.
De Grønnes ordfører Gerald Häfner fra Tyskland er medforfatter til en rapport der vil give Europa-Parlamentets medlemmer magt til at selv at beslutte hvor og hvordan deres arbejde skal foregå.
De Grønne håber på at få et bredt flertal bag rapporten så presset på medlemslandene og Frankrig bliver massivt og synligt.
For yderlig læsning.