Omkring 70 højreorienterede ekstreme militante aktivister blev anholdt lørdag eftermiddag i Lyon,
De ekstreme typer have samlet ved stationen Part-Dieu, da deres planlagte demonstration i byens centrum var blevet forbudt.
På stationen sang de slogans som “Frankrig til de franske” ifølge flere iagttagere.
Et slogan som kan sammenlignes med det i Danmark benyttede, ‘Danmark for Danskere’ -som også blev brugt i forbindelse med den antisemistiske kampange i trediverne.
Kandidat til Kommunevalget for Dansk Folkeparti
Politiet havde mobiliseret omkring 700 betjente til lejligheden, og bruge tåregas, blandt andet ved stationen Part-Dieu.
De ekstreme aktivister var medlemmer af en lille højreorienterede gruppe kaldet Oeuvre Française, der blev grundlagt i 1968, og Jeunesses Nationalistes, som blev oprettet i oktober sidste år i Lyon.
De trodsede et forbud mod, en demonstration mod påstået “anti-hvid racisme” som de havde planlagt at afholde i byens centrum lørdag.
Ifølge politiet, blev halvfjerds højreorienterede aktivister anholdt efter den fremmedfjendske demostration ved stationen Part Dieu.
Omkring tyve blev sat i forvaring for overfald med forsæt, mod politiet.
For yderlig læsning