Uffe Elbæk ikke inhabil

RADIKALE VENSTRE
Pressemeddelelse
Modtaget pr E-Mail den 20-03-2013 kl. 17:00.

Uffe Elbæk ikke inhabil
Pressetjenesten, 20-mar-2013.

Rigsrevisionen har netop udsendt en rapport med sine vurderinger af Kulturministeriet. Uffe Elbæk glæder sig over, at rapporten slår fast, at han ikke var inhabil i forløbet omkring AFUK.

“Jeg er både glad og lettet over, at Rigsrevisionen kommer frem til samme vurdering af sagens faktuelle forløb og indhold, som den jeg i sin tid gav på samrådet i december sidste år: Nemlig at jeg ikke var inhabil, og at der var velbegrundede faglige argumenter for alle arrangementer, der blev afviklet på AFUK.” siger tidligere kulturminister, Uffe Elbæk. Han uddyber:

“Det er personligt særdeles tilfredsstillende, at der er fuldstændig sammenfald mellem min egen gennemgang af sagen på samrådet og Rigsrevisionens rapport. Det betyder, at der nu er sat et punktum for sagen, og at jeg kan fokusere på mine fremtidige politiske opgaver”.

I Rigsrevisionens rapport fremgår det, at Kulturministeriet i en årrække har haft problemer med økonomistyringen. Til det siger Uffe Elbæk:
“Som tidligere minister ærgrer jeg mig naturligvis over, at disse administrative problemer også har fundet sted i min ministerperiode, og at fejladministrationen også foregik i forbindelse med arrangementerne på AFUK.”

For yderlig læsning.
//radikale.dk