SF’s skatteordfører, Jesper Petersen, kalder statsministerens løfte om lettelser i selskabsskatten for meningsløse og socialt skæve.
”Vi står i en vækstkrise, produktiviteten halter bagefter og regeringen har lige aftalt at lade kommende efterlønnere og pensionister betale regningen for finanskrisen og regeringens skattelettelser.
Og nu vil statsministeren så give nye skattelettelser til de store selskaber, som er dem, der vil få gavn af lavere selskabsskat.
I sidste uge sagde regeringen ellers, at der ikke var plads til nye skattelettelser.
Det er visionsløst, socialt skævt og ineffektiv i forhold til at skabe nye job”, siger Jesper Petersen.
Selskabsskatten i Danmark er under gennemsnittet i EU15 og er helt konkurrencedygtig.
Halvdelen af danske virksomheder betaler ikke selskabsskat, fordi de investerer eller har underskud.
Det er først og fremmest de store etablerede virksomheder, der vil nye godt af lavere selskabsskat.
SF foreslår skattekreditter for udgifter til forskning, et afskrivningsvindue for virksomhederne, så de tilskyndes til at investere og udvikle deres virksomhed, og at fremrykke offentlige investeringer, styrke uddannelse og efteruddannelse af ufaglærte. Det er der langt mere fremtid i.
”Regeringen har ladet sig styre af Anders Samuelsen, og tror at et simpelt drej på skatten kan løse Danmarks problemer.
Hvad så hvis vores nabolande sætter skatten ligeså meget ned i næste uge?
Så er vi jo lige vidt.
Det afgørende er at Danmark er et godt land at drive virksomhed i, fordi vi har veluddannet arbejdskraft, velfungerende velfærdsordninger, et stabilt arbejdsmarked og en god infrastruktur.
Det sætter SF fokus på i vores økonomiske plan, mens regeringen undergraver velfærden med nye skattelettelser”, siger Jesper Petersen.

Østjyllands Politi den 30. august 2026 08:38. skriver om, Jægervej, skader, Klokkeskovvej, Åbyhøj og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,