“Hvis man ikke spørger, får man ingen svar” …
Var min tanke i november måned 2011.
Jeg kontaktede derfor en række personer som havde forbindelser til Danish Defence League, SIAD/SIOE, Stop Islamiseringen af Danmark / Europe – Samt Danske National Front og – hvad de nu ellers kalder sig for tiden.
Søde og venlige mennesker, for de flestes vedkommende.
Som du herover kan se på dette screndump fra min besked-bakke på Facebook, så lovede jeg fuld anonymitet i de artikler, som der eventuelt kunne komme ud af dialogen.
Dem jeg kontaktede, har derfor været fuldt ud beviste om hvad informationerne skulle bruges til.
Min ide gik lidt på, at kunne man få lidt at vide af den ene person, så kunne man spørge lidt mere hos den næste, og så fremdeles – for så havde man jo en platform, at gå ud fra og kunne samtidigt få dobbelt-tjekket de informationer man allerede havde.
Jeg kan anbefale dig, at følge med i den kommende artikelserien på P77.
Der ligger et virkeligt stort “fodarbejde” bag.
Læs: Forklædt som Defence League medlem på Facebook
Læs også: Beskyldninger om underslæb i Danish Defence League
***************************************

Østjyllands Politi 27. august 2026 11:01. skriver om, Aarhus, Rønde, Solbjerg og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,