P77.dk: Dansk Folkeparti smider lokalpolitiker ud for muslimhad på Facebook

Næstformanden for DFs lokalafdeling i Sorø smidt ud af partiet efter P77.dk afslørede at hun skrev hadekommentare i falsk navn på Facebook. Skriver Margrethe S. Hansen på NetAvisen P77.dk
Og fortsætter med bl.a.
Indtil for et par dage siden var Ida M. Tronhjem næstformand for Dansk Folkepartis lokalforening i Sorø, men P77s afsløring af at hun gennem et stykke tid under falsk navn (Margrethe Blå ) på Facebook har deltaget i debat og skrevet stærkt hadefulde og nedsættende kommentare om muslimer i gruppen for den højreekstreme forening Stop Islamiseringen af Danmark, har ifølge hende selv nu kostet hende et medlemskabet af Dansk Folkeparti.
I en Facebook kommentar som hun har smidt ind i Stop Islamiseringen af Danmarks Facebook gruppe skriver hun følgende: ” I Hvidsteengruppen havde man dæknavn og koder når man skrev.
Det var jo nødvendigt da 1 fjer bliver hurtigt til P77… Men nu hvor Df aligevel har smidt mig ud så er jeg ikke bange for at vise lidt ansigt. Jeg ville ønske de gik ind for yddringsfrihed samt kunne samarbejde med SIAD. ” Citat slut.
Dansk Folkepartis lokalforening i Sorø har også allerede på deres hjemmeside fjernet, både foto og oplysningerne om at Ida M. Tronhjem har været næstformand i foreningen blot for få dage tilbage.
Læs mere på Netavisen, P77.dk her
Se også:
Netavisen, P77.dk: Dæmoniserer DF-politiker muslimer på Facebook under falsk navn ?
Og …
Bestyrelsesmedlem i Dansk Folkeparti: Lyt lidt mere til SIAD-formand Anders Gravers
Østjyllands Politi 27. august 2026 11:01. skriver om, Aarhus, Rønde, Solbjerg og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,