Onsdag stemmer Parlamentet om, hvorvidt en gruppe af 11 lande anført af Frankrig og Tyskland skal have lov til at indgå et samarbejde om at indføre en fælles skat på finansielle transaktioner. Skriver SF i sin pressemeddelelse
– og forsætter
Med Margrete Vestager for bordenden sendte de 27 finans- og økonomiministre i juni forslaget om en europæisk finansskat til hjørne.
Der var brug for enstemmighed blandt alle medlemslande – det kræves der, når EU skal vedtage noget om skatteopkrævning – men enstemmighed var der langtfra, og derfor faldt forslaget i første omgang.
Siden har en gruppe af lande – på foreløbig 11 – valgt, at de vil indgå et såkaldt forstærket samarbejde indenfor EU.
Det kræver en godkendelse fra Europa-Parlamentet og dernæst Ministerrådet.
Herefter udsender Kommissionen et nyt forslag, som de medvirkende lande derefter forhandler på plads.
Emilie er den grønne gruppes ordfører på finansskatten og håber meget, at Parlamentet vil bakke op om koalitionen af lande, der nu vil fortsætte på egen hånd, når der stemmes onsdag.
Finansskatten vil bidrage med store indtægter fra den underbeskattede finanssektor og samtidig lægge en dæmper på den spekulative adfærd på finansmarkederne.
//avisen.dk/blogs/sf-europa/en-finansskat-vil-daempe-boersernes-hyper-spekulation_35797.aspx”
Læs mere der
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,