21Søndag kunne den 03 – 02- 2013. afsløre, at Dansk Folkepartis transportordfører Kim Christiansen har haft privatøkonomiske fordele af sit samarbejde med med det omstridte PR-bureau Waterfront.
Derudover skrev Waterfronts medarbejdere kronikker for DF-politikeren og forærede ham koncertbilletter.
I alt solgte Kim Christiansen porcelæn til Waterfront for 36.798 kroner –
heraf udgjorde fortjenesten 21.075 kroner.
Han synes ikke selv, at forbindelsen til Waterfront er et problem:
– For mig var det jo bare en vennetjeneste, siger Kim Christiansen, som dog alligevel i dag beklager, at han indgik handlen.
Handlen fandt sted, mens Waterfront arbejdede for at påvirke Dansk Folkeparti på vegne af DSB.
Ifølge interne mails, som DR er i besiddelse af, var lobbyarbejdet over for Kim Christiansen et selvstændigt job-nummer.
I en mail fra Waterfront til DSBs ledelse står der direkte, at Waterfronts opgave var “at flytte Kim Christiansen fra at være modstander af DSB til at være aktiv medspiller”.
Det er en ret alvorlig side af sagen, som nok burde belyses lidt mere.
Holder den… Lykkes det for PR-bureauet Waterfront, at “inddæmme” DSB-kritikeren Kim Christensen og få ham til at arbejde for sagen?
Svaret blæser i vinden.
For yderlig læsning.
Kan DF-Forsanger Kim Christiansen være syg et sted, og så være frisk det andet sted?
DF’s Dohrmann bad om valgpenge
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,