TV2-programplaner vækker vrede
TV2 og B.S. Christiansen søger i øjeblikket kvindelige deltagere til en ny programserie, kan BT.dk underholde os med.
I en annonce på nettet står der, at kvinderne skal være i alderen 20-40 år og ’alle være under behandling med antidepressiv medicin og have mod og lyst til at tage ud på en livsforandrende rejse’.
Med hjælp fra B.S. Christiansen skal kvinderne igennem et forløb, som vil give dem en række redskaber, der skal hjælpe dem til et liv uden medicin.
Marianne Klüver, som har deltaget programserien ’Livet er fedt’, har været på antidepressiv medicin, siden hun var 23 år, er stor modstander af det planlagte program på TV2 med den tidligere jægersoldat B.S. Christiansen.
Ifølge Marianne Klüver er han ikke den rette mand til at løse sådan en opgave.
– Han er ikke egnet til at hjælpe mennesker, der er langt oppe i årene og har været på medicin i flere år. Han er elitesoldat og ikke læge.
Hvis han skal hjælpe de her mennesker, skal han være klar til at gå hele vejen og ikke bare efterlade dem, når kameraerne slukker.
Og det tror jeg ikke, han er, siger Marianne Klüver. Ifølge BT.dk.
Også Landsformanden for Depressionsforeningen er kritisk
– Det er simpelthen for farligt og for uansvarligt, siger Karen Margrete Nielsen,
der er landsformand for Depressionsforeningen, ifølge BT.dk.
I en anden artikel, har BT.dk skrevet om, at B.S. Christiansen skal holde en af sine karakteristiske pep-talks for 200 af Dansk Folkepartis kandidater til kommunalvalget i november i år.
Det er DFs to top-kandidater i hver eneste kommune, der skal coaches af den tidligere jægersoldat og nuværende tv-stjerne og coach.
– Målet er at skabe fremgang for Dansk Folkeparti.
Vi har haft fremgang ved samtlige kommunalvalg, siger Dansk Folkepartis organisationskonsulent,
Steen Thomsen, til Jyllands-Posten, fortæller bt.dk
Ved sidste folketingsvalg torsdag den 15. september 2011. klarede Dansk Folkeparti sig på, hvad man vel kan kalde for, et moderat niveau.
Partiet mistede helt præcist 43.188 stemmer, – tre mandater, ved valget.
For yderlig læsning.
Dansk Folkeparti og folketingsvalget 2011

Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,