Margrete annoncerede i sidste uge at hun gerne stiller op igen for SF til Europa-Parlamentsvalget 2014. Skriver SF i sin pressemeddelelse
– og forsætter
Dermed kæmper hun videre for at styrke den venstre-grønne dagsorden i Europa.
Efter at Emilie valgte at melde sig ud af SF og ind i Socialdemokratiet er Margrete eneste SF-repræsentant i den Grønne Gruppe, og vil fremover også dække politikområder som beskæftigelse, økonomi og det indre marked.
Nyhedsbrevet holder påskeferie, men vender stærkt tilbage mandag i uge 15 med nyt om arbejdet i Parlamentet.
Hold dog gerne øje med Politiken på lørdag hvor Margrete og Tonni Hansen sammen har et skrevet indlæg.
For yderlig læsning, se: //.sf.dk/seneste-nyt
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,