
Nyt forslag om plastikposer rammer ved siden af
Europa-Kommissionen har i dag offentliggjort et lovforslag der har til hensigt at reducere forbruget af engangsplastikposer. Skriver SF i sin pressemeddelelse
– og forsætter
Margrete Auken, der netop i disse dage forhandler om en EU-strategi for at reducere plastikaffaldet i miljøet, er ikke imponeret over forslaget.
“Vores natur og havene flyder med plastikaffald, og særligt engangsplastikposerne flyver rundt på gader og stræder.
I hele Europa er der tale om 8 milliarder plastikposer som årligt er med til at gøre livet surt for både dyrelivet og borgere på skovtur.
Hvorfor er Kommissionens forslag ikke er mere ambitiøst?
Der er flere gode eksempler på hvordan man kan komme af med engangsplastikposerne” siger Margrete Auken.
Kommissionens forslag lægger op til at medlemslandene selv skal sættes i gang med at definere løsningsforslag, men uden nogen form for bindende målsætninger.
Dermed får vi ingen garanti for at landene rent faktisk også føler sig bundet af den kommende lovgivning.
“Kommissionens forslag er så valent at vi ikke med har nogen sikkerhed for dets effekt for miljøet.
Men nu må parlamentet i gang med at skærpe det så vi kan få en lovgivning på europæisk niveau der formår at få has på engangsplastikposernes hærgen; der må fastsættes konkrete reduktionsmål dette forurenende og ressourcekrævende plastikposefråds,” siger Margrete Auken.
For yderlig læsning.
Se den Grønne gruppe i parlamentet her.
Opgør mod plastikposer på vej i EU
Vi skal udnytte ressourcerne i plastik – ikke energien
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,