
SF optages i EGP – det europæiske grønne parti
I denne uge deltager Margrete, Pia Olsen Dyhr og landssekretær Turid Leirvoll i det Europæiske Grønne Partis rådsmøde i Istanbul. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og forsætter
Her vil SF blive optaget som fuldt medlem efter at have været observatør i en årrække.

EGP er et transnational politisk parti med medlemmer fra hele Europa.
Det blev grundlagt i 2004 og har lige nu 34 medlemmer.
Partiet udgør sammen med den Europæiske Frie Alliance (EFA) partigruppen De Grønne i Europa-Parlamentet, hvor Margrete og SF også er medlem.
Der er mange store og vigtige emner på dagsordenen for mødet denne weekend: Ungdomsarbejdsløshed i Europa, grøn omstilling og den sikkerhedspolitiske situation i Mellemøsten og Ukraine.
Med optagelsen bliver SF en del af et forum på tværs af landegrænser – det giver en bred platform til at kæmpe for at vende den globale opvarmning, fremme demokrati og menneskerettigheder og skabe job og vækst gennem grøn omstilling.
For yderlig læsning
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,