
Topmøde: Israel nægter adgang til Gaza
Tirsdag 28. april mødes Margrete og resten af Europa-Parlamentets Palæstina-delegation med Europa-Parlamentets formand Martin Schulz for at diskutere Israels nylige afslag på at lade den officielle delegation komme ind i Gaza. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter.
Delegationen vil bede Martin Schulz om at tage kontakt til de israelske myndigheder for at gøre det klart at Israels gentagne og ubegrundede afslag på at lade EU-delegationer komme ind i Gaza er helt uacceptabel.
I april i år var det 3. eller 4. gang at Israel smækkede døren i hovedet på parlamentets udsendte.
Formålet med turen i var at se de EU-finansierede projekter, og dels at sende et stærkt signal til Gazas indbyggere om at de ikke er glemt.
Delegationen skulle blandt andet vurdere omfanget af de massive ødelæggelser under de intensive bombardementer i 2014-krigen og identificere områder med akut behov for hjælp.
Det belejrede Gaza ligger fortsat i ruiner, og hvordan komme sig efter drabet på ca. 2.100 mennesker, de fleste civile? 500 var børn.
Mange tusinde er lemlæstede.
Hvorfor finder verden sig i det? Hvorfor gør EU? Hvorfor gør Danmark?
Se mere om Margrete Aukens arbejde i parlamentet HER Og -Du kan finde Margrete Auken på webportalen Facebook.
For yderlig læsning
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,