
Vejen mod et digitalt indre marked i EU
I maj 2015 vedtog Kommissionen en køreplan for at etablere EU’s digitale indre marked. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter
Køreplanen består af 16 lovforslag hvoraf de første om roaming og netnetutralitet blev vedtaget sidste år.
Tirsdag d. 19. er køreplanen til debat i Europa-Parlamentet.
Styrkelsen af EU’s digitale marked er afgørende for både innovation og beskæftigelse.
Men det er også afgørende at forbrugernes rettigheder og beskyttelse på det digitale marked er sikret.
Efter De Grønnes mening gør Kommissionen for lidt og for sent. Bl.a. er det afgørende at forbrugerne har samme garanti når de køber noget på nettet som når de køber noget i en butik på gaden.
Det er også afgørende at net-butikkerne ikke kan pris-diskriminere på tværs af EU-landene fx på baggrund af køberens IP-adresse.
Parlamentet opfordrer til at EU’s forbrugerbeskyttelseslovgivning opdateres.
For yderlig læsning
Seneste nyt fra SF her
Se den Grønne gruppe i parlamentet her
Østjyllands Politi den 4. august 2026 10:59. skriver om, Kirkevænget, Øster Allé, Favrskov Kommune, 300 levende Grise, rådyr, Viby, Ulstrup og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,