Christian Defence League – Danish Division, nu med antisemitisk slogan

På Facebook finder man også Christian Defence League – Danish Division (Link til Facebook-gruppen her)
Der kan man se, at Christian Defence League, bl.a. syntes godt om Krifa og Støt Restaurant Vejlegården m.v. samt bruger sloganet “Danmark For Danskere”.
Propaganda-trommerne buldrede i 30ernes Tyskland
En aflægger af dette vanvid bredte sig til Danmark.
Man genudgav det hadefulde smædeskrift ‘Jøderne og deres løgne’, – som var skrevet af Martin Luther i 1542. – Senest udgivet af Søren Krarup (1999), på Tidehvervs Forlag.
Du kan læse den danske oversættelse fra 1938. DER <<-
(Se også Link her: Kampen om sproget)
Det National Socialistiske Arbejder Partis (NSAP) partiorgan udgav tidsskriftet ‘Kamptegnet’ –
En fast rubrik nederst på siden, blev udfyldt af sloganet “Danmark For Danskere” –
Et slogan der efterfølgende er blevet flittigt brugt af nazister her i landet.

Kamptegnet, der var stærkt antisemitistisk,
blev udgivet i Danmark fra maj 1939 og til maj 1943 af Aage H. Andersen. //da.wikipedia.org/wiki/Kamptegnet”
Det faste stof var indsendte rapporter om, hvor der boede jøder, hvilke navne der var jødiske og ikke mindst lister over jødisk ejede virksomheder, – oplysninger som blev indsamlede af læserne, der sendte dem ind til bladet.
Omkring 1941 indgik NSAP i et passivt samarbejde med det førende danske nazistparti, Danmarks Nationalsocialistiske Arbejderparti (DNSAP), bladet blev fra da af og frem til dets ophør i 1943. udgivet af DNSAP. Kilde: Wikipedia
– Antisemitisme i Europa og Tyskland
Antisemitisme, forstået som modvilje eller had mod jøder, er ikke et tysk eller nazistisk fænomen, men har eksisteret i det meste af Europa siden oldtiden.
Gennem tiden er jøder således ofte blevet udpeget som syndebukke, når der har været økonomisk eller social nedgang i samfundet.
Dette gentog sig, da nazisterne kom til magten i Tyskland. Kilde:
//www.folkedrab.dk:80/sw51388.asp” //www.folkedrab.dk
Se også:
Kandidat til Kommunevalget for Dansk Folkeparti …

//braadthomsen.tripod.com:80/id150.html” Søren Krarups ekstremisme
Østjyllands Politi 27. august 2026 11:01. skriver om, Aarhus, Rønde, Solbjerg og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,
Der er vel aldrig der man skulle finde afsenderen af trusselsbrevet til 3f?
Hvis man tror at GUD giver en hånd med i forhandlingerne med en arbejdsgiver så er man også selv uden om det