Folkets blad på eventyr
Medlemsbladet, er kendt for at være trofast over for partilinjen, men til tider kan det få mig til at tro, at det er skrevet, kun for sjov.
Folkets blad, Dansk Folkeblad Nr. 6. November 2013. – der er medlemsblad for Dansk Folkepartis medlemmer, kan således berige den undrende medlemsskare med b.la. følgende:
– Men hvad nok er mindre kendt, er den historiske forbindelse, der er mellem islamismen generelt og nazismen og det er faktisk denne forbindelse, der danner baggrund for vore dages antisemitiske udskejelser, der selv i Danmark har manifesteret sig ikke blot blandt især yngre muslimske indvandrere, men på sørgelig vis også i visse dele af den politiske venstrefløj med Københavns integrationsborgmester Anna Mee Allerslev (R) i spidsen. Skriver Sven Hakon Rossel.
(Teksten kan ses som et screendump her)
//www.danskfolkeparti.dk/pictures_org/84639%20DF%2006-2013_web.pdf” target=”_blank”
(Og læses i folkebladet på side 28.)
Det vil sige at man i folkebladet faktisk påstår, at tysk-islamisme skulle danne baggrund for en antisemitsme, der med Københavns borgmester Anna Mee Allerslev (R) i spidsen, – som en anden bandeleder, skulle stå bag udskejelser der tidligere bl.a. er blevet omtalt som en fis i en hornlygte.
Det er da vist noget af en udfordring at få det til, at hænge logisk sammen.

»Det er blevet kørt fuldstændig op«
– Lise Egholm føler sig i dag misforstået. Til jp.dk siger hun, at hun til P4 København udtalte sig om nogle episoder, der havde fundet sted for fire år siden:
»Jeg orker ikke at snakke mere om det, for det er en fis i en hornlygte«. Kilde, politiken.dk
For yderlig læsning.
Engang for længe siden, i en fjern fortid
“Pia Kjærsgaard og den hvide kanin”
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,