
Forsvarsunionen rykker nærmere
Selvom Danmark har et forsvarsforbehold, følger SF stadig tæt med i hvad der sker på forsvarsområdet. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter.
I denne uge skal Parlamentet stemme om den rapport der angiveligt skal danne grundlag for en fremtidig forsvarsunion.
De Grønne er stærkt kritiske over for rapporten.
Vi mener slet ikke at en så vigtig beslutning kan træffes uden grundige analyser af og debatter om følgerne af de muligvis konsekvens rige begivenheder i verden nu, især det amerikanske præsidentvalg.
Vi ønsker en grundig og dybdegående diskussion af vores forsvarspolitiske situation, og grundlæggende må man da spørge om det overhovedet giver mening at have en fælles sikkerheds- og forsvarspolitik så længe EU ikke har en fælles udenrigspolitik.
For yderlig læsning.
Østjyllands Politi den 2. august 2026 08:54. skriver om, Bushøjvej, mand fra Silkeborg, Djursland, Grenå, Egå og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,