
Hormonforstyrrende stoffer – forbrugerne skal kunne vide sig sikre
Den Grønne Gruppe har sammen med Socialdemokraterne sat hormonforstyrrende stoffer på dagsordenen til det kommende plenarsession for at presse Kommissionen til omsider at gøre noget ved problemet. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter
Kommissionen har allerede i 2013 skullet være klar med en definition på hormonforstyrrende stoffer, men efter pres fra igen og igen udskudt kemikalielobbyen opgaven endda siddet en dom fra EU-domstolen om traktatbrud overhørig.
Den Grønne Gruppe og Socialdemokraterne giver dog ikke op.
Resolutionen skal til afstemning torsdag den 9. Juni.
For yderlig læsning.
Seneste nyt fra SF her
Se den Grønne gruppe i parlamentet her
Østjyllands Politi den 15. september 2026 11:12. skriver om, bussen i Højbjerg, Neptunvej, Fuglsøvej, Bregnevej, Rundhøjhallen, Grenåvej, Viby, Aarhus og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,