
Hvad gør vi ved Nordkorea?
Nordkorea skræmte i sidste uge verden med sine påståede hydrogenbomber.
Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter
Det nordkoreanske styre meldte i weekenden ud at Nordkorea – efter nu at have konsolideret sin status som atommagt – i foråret vil koncentrere sig om at udvikle økonomien og forbedre levestandarden.

Styret vil også endnu engang forsøge at tvinge USA til at opgive militærsamarbejdet med Sydkorea og formelt afslutte Koreakrigen.
EU har siden 1995 investeret 135 millioner euro i humanitær hjælp til Nordkorea – særligt mad og medicin og senest nødhjælp i forbindelse med augusts store oversvømmelser.
I foråret vil EU’s delegation til Nordkorea besøge Pyongyang – og op til marts møde i FN’s sikkerhedsråd opfordrer de Grønne i en resolution denne uge til at FN nøje overvåger menneskerettighedernes tilstand i Nordkorea.
For yderlig læsning.
Seneste nyt fra SF her
Se den Grønne gruppe i parlamentet her
Østjyllands Politi den 4. august 2026 10:59. skriver om, Kirkevænget, Øster Allé, Favrskov Kommune, 300 levende Grise, rådyr, Viby, Ulstrup og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,