
Ingen undskyldning for brud på menneskerettigheder
EU-landene er alt for ofte med til at bryde menneskerettighederne udenfor EU’s grænser. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter
Det sker blandt andet ved at tillade masseovervågning og misbrug af data uden respekt for de mennesker det går ud over.
Med et eftertrykkeligt fodaftryk fra Den Grønne Gruppe stemmer Parlamentet mandag den 7. september om en rapport der i stærke vendinger kritiserer nationale sikkerhedstjenesters krænkelse af retten til privatliv i terrorismebekæmpelsens navn.

Nogle af de vigtigste grønne sejre er et kraftigt signal om at masseovervågning ikke kan undskyldes.
EU-lande og -institutioner er nemlig lovmæssigt forpligtet til ikke at benytte sig af overvågning der kan føre til brud på menneskerettigheder – også selvom det foregår udenfor EU’s grænser.
For yderlig læsning.
Europarådet, marts 2012. rapport
//justitsministeriet.dk/arbejdsomr%C3%A5der/international/menneskerettigheder/eu-og-menneskerettigheder”
EU og menneskerettigheder
EU’s charter om grundlæggende rettigheder (pdf)
Forklaringer til Chartret om grundlæggende rettigheder (pdf)
//fra.europa.eu:80/fraWebsite/home/home_en.htm”
Den Europæiske Unions Agentur for Grundlæggende Rettigheder
//greens-efa.eu/rights-and-freedoms-11.html”
Rights and Freedoms
Seneste nyt fra SF
Du kan finde den Grønne gruppe i parlamentet her
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,