Israelsk rapport anbefaler nu, at højtstående israelske politiske ledere skal kunne retsforfølges, hvis militæret krænker menneskerettighederne eller begår krigsforbrydelser. Skriver SF i sin pressemeddelelse
– Og fortsætter.
Efter den voldsomme internationale kritik af det israelske angreb på den tyrkiske nødhjælpsflotille til Gaza i maj 2010, hvor ti civile blev dræbt, nedsatte den israelske regering en komite, der skulle undersøge både den aktuelle sag og mere generelt om kontrollen med IDF (det israelske militær) er tilstrækkelig.
Det står nu klart, at det er den ikke!
Rapporten fastslår, at IDF’s egne undersøgelser ikke er nok, og at der skal etableres en uafhængig instans til at føre kontrol med hæren, den magtfulde efterretningstjeneste Shin Bet, politiet og fængselsvæsenet.
Den foreslår også for første gang, at de politiske beslutningstagere i sidste ende er ansvarlige for de menneskerettighedsovertrædelser, som militæret etc. laver.
Det internationale samfund må hilse denne meget positive udvikling velkommen, og man kan kun håbe, at den nye israelske regering og IDF vil vedtage anbefalingerne og ikke lade implementeringen løbe ud i sandet, som det er sket så mange gange før.
For yderlig læsning.
//sf.dk/seneste-nyt
FN: Israel krænker folkeretten
Ny amerikansk lov, dusør for retfærdighed

Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,