I den kommende weekend indtager over 40 europæiske ombudsmænd København, inviteret af den danske og den europæiske ombudsmand. Skriver SF i sin pressemeddelelse
-Og fortsætter
Hvordan sikrer man, at en ombudsmand er uafhængig, hvilke ændringer har Lissabon-traktaten ført med sig, og hvordan kan de europæiske ombudsmænd samarbejde?

Det er alle emner, der skal diskuteres, når den 8. årlige konference for ombudsmænd løber af stablen i København i den kommende weekend.
Som medlem af Borgerklageudvalget i Europa-Parlamentet deltager Margrete. Skriver SF i sin pressemeddelelse.
For yderlig læsning.
Seneste nyt fra SF her
Europa-Kommissionen optrapper indsatsen mod voldelig ekstremisme
Østjyllands Politi den 1. oktober 2026 09:11. skriver om, bussen, bedrageri, Strindbergsvej, skader, Kavalerivej, Aarhus, Spentrup, Lystrup og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,