
Religiøse symboler i klasseværelser er tilladt
Det har den Europæiske Menneskerettighedsdomstol afgjort
Domstolen tillader krucifikser i klasseværelserne
Krucifikser i skoler krænker ikke de grundlæggende rettigheder.
Det blev besluttet af den Europæiske Menneskerettighedsdomstol i Strasbourg.
Dommen kan ikke appeleres.
Krucifikser i italienske klasseværelser er stadig tilladt.
Den siste ankeinstands ved Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol i Strasbourg, underkendte den første dom i november 2009. som var imod kors i offentlige skoler i Italien.
Beslutningen om at tillade krucifikser i klasseværelserne hviler på et skøn af Menneskerettighedsdomstolen og et skøn af Europarådets relevante medlemsstater.
I spørgsmålet om tilstedeværelsen af religiøse symboler i offentlige skoler, er der ingen fortilfælde, dommen i Strasbourg er principiel.
Allerede i juni 2010, blev der afholdt en høring i Storkammeret hos Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.
Beslutningen blev vedtaget med 15 stemmer for, og 2 imod.
Skriver WELT ONLINE
Østjyllands Politi den 31. august 2026 11:21. skriver om, Præstetoften, Højbjerg, narkosælgere, blodprøve, Skovkanten, nummerplader, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,