Syv politikere og en smule anstændighed
Politikerne i Svendborg har beklaget, at Jobcentret ikke kan tage mere hensyn til sygemeldte borgere.
Det er lovgivningens skyld, siger de.
Passer ikke, viser en aktuel sag.
God gammeldags ordentlighed, tak!
I dag kan de samme politikere vise en smule anstændighed – hvis de vil, skriver Frede Jakobsen i en spids kommentar.
Frede Jakobsen, //www.svendborgsnetavis.dk/?p=3104″ target=”_blank” rel=”noopener”>Svendborg netavis
KOMMENTAR. De har chancen i dag, de syv politikere, når de klokken 15.30 sætter sig til bords i udvalgsværelse 3 på Rådhuset.
Alle tiders chance for at vise, at de mener snakken alvorligt om at sætte mennesket over systemet.
For at vise lidt god gammeldags ordentlighed. Anstændighed, om man vil.
Det er Arbejdsmarkedsudvalgets syv medlemmer, der holder møde i dag – socialdemokraterne Grete Schødts (formand), Bo Hansen og Christian Kaastrup, SF’eren Bente Bondebjerg (næstformand), Venstre-folkene Lærke Jensen, Jesper Ullemose og Jeppe Ottosen.
De kunne passende starte mødet med at beslutte at trække den anke tilbage,
som Jobcenter Svendborg har sendt til Beskæftigelsesankenævnet.
Og dermed vise, at de vil borgerne det godt – ikke systemet og dets pengekasse.
Arbejdsmarkedspolitikerne kan snakke i timevis om, at deres Jobcenter desværre ikke kan gøre andet, end det gør – overfor borgere, der på grund af sygdom er kommet i en vanskelig situation.
Socialt, økonomisk, menneskeligt.
Sådan er loven, har de sagt og gentaget til hudløshed.
Nogle af dem med beklagelse: Vi ville så gerne gøre det anderledes, men den onde VKO-regering har desværre lavet nogle helt umenneskelige regler.
Så, desværre… Hænderne er vasket.
Videre til næste sag.
Sådan er det bare ikke – det er tomme ord,
//www.svendborgsnetavis.dk/?p=3104″
Læs mere på SvendborgNetAvis
Læs også om, da Tanja Lauenborg meldte sig ud af Dansk Folkeparti
Østjyllands Politi den 3. september 2026 09:45. skriver om, lokalområdet, flere kilo euforiserende stoffer, Aarhus, renoverings-arbejde, Knudrisgade, Lægårdsvej, Brabrand og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,