EU sover mens revolutionen gløder i Egypten.
Skriver SF i en pressemeddelse – Og fortsætter med følgende.
Mubarak bør øjeblikkeligt træde tilbage, lyder opråbet fra unge parlamentarikere
I frustration over EU’s langmodighed og manglende vilje til at kræve Mubaraks afgang i Egypten, besluttede Emilie i sidste uge sammen med en gruppe unge parlamentarikere at sende en fælles opfordring til EU’s udenrigsminister Cathrine Ashton.
Sammen med unge fra højre såvel som venstre side i parlamentet opfordrer hun EU til at stille sig på demonstranternes side og kræve Mubaraks øjeblikkelig afgang.
For yderlig læsning

Østjyllands Politi den 31. august 2026 11:21. skriver om, Præstetoften, Højbjerg, narkosælgere, blodprøve, Skovkanten, nummerplader, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,