
Vil de også til sidst brænde mennesker?
Om de højreekstremes manglende historiebevidsthed. Skriver Carlos Hernandez på Netavisen, P77.dk
-Og fortsætter
“Dette var bare begyndelsen, hvor de brænder bøger, vil de også til sidst brænde mennesker.” Dette citat af Heinrich Heine stammer fra hans tragedie, Almansor (1821).
‘Almansor’ blev offentliggjort i 1823 og behandlede de afbrændinger af Koraner, der fandt sted efter erobringen af Granada i Spanien af kristne voldmænd under den inkvisitoriske Cardinal Mateo Ximenes de Cisneros 1499/1500.
Cardinal Mateo Ximenes de Cisneros stod for ødelæggelsen af de jødiske og muslimske samfund i Andalusien, -muslimerne og jøderne måtte enten omvende sig til katolisismen, udvandre til Nordafrika eller imødese en smertefuld død på inkvisitionens bål.
Reference
Netavisen, P77.dk
Østjyllands Politi den 28. september 2026 11:02. skriver om, vidner, det kriminelle miljø, en scan-selv kasse, flere tusinde kroner, et kolonihavehus, Myggenæsvej, Hasle, Allingåbro og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politikens hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, DK
Det skal kunne betale sig,