
Dansk Folkeparti sommeragurk
Dansk Folkepartis integrationsordfører, Martin Henriksen, føler sig sikkert overset
og ønsker lidt medieomtale eller også er det måske sommervarmen.
Men om alt er, – så var det dagen for at trække den gamle traver ud af stalden.
Kristlig dagblad skriver, at Dansk Folkeparti, efter sommerferien vil fremsætte et lovforslag, der gør det ulovligt at maskere ansigtet og tildække hele kroppen.
Årsagen skulle angiveligt være, at det ikke strider mod menneskerettighedstraktaten, at
forbyde burka og niqab, hvilket man i Frankrig har fået bekræftet ved EU-domstolen.
Det er en selvvalgt tabersag for Dansk Folkepartis integrationsordfører, Martin Henriksen.
I artiklen fremgår det at et forbud af den karakter antageligt strider imod den Danske grundlov og der er ikke flertal i folketinget for et forbud.
Men hvis det kunne vedtages – så ville det få betydning i forhold til afholdelsen af karnevalget i Aalborg.
Burka og niqab forbud
”I vores forslag vil vi læne os op ad domstolen. Selvom vi har religionsfrihed i Danmark, er det vigtigt, at vi kan identificere hinanden.
Samtidig vil en lov vise, at mennesker ikke bare kan bosætte sig her og så isolere sig helt fra det danske samfund,” siger Martin Henriksen, Dansk Folkepartis integrationsordfører, der forestiller sig, at sanktionen for at overtræde forbuddet skal være en mindre bøde ligesom i Frankrig, //www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/2014-07-08/dansk-folkeparti-foreslår-burkaforbud”
Skriver Kristlig dagblad.
Det der med at ‘isolere sig helt fra det danske samfund’ –
har Dansk Folkeparti, et meget elastisk forhold til.

Læs mere – Se: Dennis Flydtkjær og hans moralbegreber
I øvrigt, så kan man vel undre sig over, at Kristeligt Dagblad har fået,
28.032.295,35 kroner (næsten 30 millioner) i medietilskud af Kulturstyrelsen.

Du kan se hele listen DER – pdf fil
For yderlig læsning.
//www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/2014-07-08/dansk-folkeparti-foreslår-burkaforbud”
Dansk Folkeparti foreslår burkaforbud
Dansk Folkepartis Martin Henriksen har det svært for tiden
Dennis Flydtkjær: Iøvrige så har vi blokeret for …
DF-gruppe ignorere klager/blokere medlemmer
Dansk Folkeparti-medlemmer og dialog
Østjyllands Politi den 24. august 2026 14:04. skriver om, aggressiv mand råbte, skade, blodprøve, Næshøjvej, Rødlundvej, Åbyshøj, Grenaa og Randers.
En ny social virkelighed i Danmark. Fotoet er taget ca. 100 meter fra dagbladet Politiken´s hjørnekontor med udsigt over Rådhuspladsen til Dansk industris krystal- glas- palæ på det modstående hjørne i København, Danmark
Det skal kunne betale sig,