
Dansk deltagelse i EUs bankunion
Den danske Nationalbank anbefaler dansk deltagelse i en egentlig bankunion, hvor skatteborgerne i langt højere grad vil være sikret mod sammenbrud i den finansielle sektor.
Lobbyarbejde
Et meget aggressivt lobbyarbejde kunne måske holde Danmark ude af en bankunion.
Euroen
Danmark deltager ikke i bankunionen, men Danmark kan ligesom andre eurolande, som ikke har Euroen som betalingsmiddel, vælge at deltage, hvis man ønsker det.
Europaudvalget
Det har i et svar til Europaudvalget den 16 juni 2016. har det været tilkendegivet at det et er regeringens vurdering, at der samlet set er meget, der taler for, at det vil være i dansk interesse at deltage i bankunionen.
Dansk Retsforbehold
Justitsministeriet har i et notat den 30. april 2015 vurderet, at Danmark kan deltage i bankunionen uden at afholde en folkeafstemning, da der ikke er tale om overdragelse af suverænitet fra Danmark til EU.
Bankunionen
-Hvis Danmark går med i bankunionen, vil husholdningerne i bedste fald få billigere lån.
I værste fald vil prisen være uændret. Der venter ikke nogen stor ekstraregning. Skriver Tænketanken Europa
Reference-liste og yderlig læsning
//eu.dk:80/da/fakta-om-eu/politikker/oekonomisk-politik/banker”
Folketingets EU-Oplysning
//thinkeuropa.dk/oekonomi/danmark-har-brug-en-bankunion”
Tænketanken Europa
//thinkeuropa.dk/oekonomi/bankunionen-er-kommet-godt-fra-start”
Bankunionen er kommet godt fra start
//consilium.europa.eu/da/policies/banking-union/”
En link til \ Notatet og viden om bankunionen
Svar på Europaudvalgets spørgsmål nr. 108 (alm. del) af 16. juni 2016
Thatcher selv reflekterede ofte stolt over sin unikke opvækst. Hun sagde, at tiden på butiksgulvet lærte hende, hvordan man håndterer mennesker, og at hun lærte alt om verdensanliggender ved at høre kunder snakke om dem. Husk at være venlig mod alle, du ser i supermarkederne — en dag kan de herske over dig. 

Henrik Herløv Lund Økonom, cand. scient. adm. Artikler og rapporter om fx. Godt, skidt og manglende finansiering i regeringsgrundlag.
“Ej Hader, kentucky fried chicken” 
Nullerne – værdikamp 2001-2011 – E-bog til PC, iPhone, iPad m.fl. af Rune Engelbreth Larsen.
Fredsflaget og LGBT flaget bruger farverne i omvendt rækkefølge. 


En soldat anno 1898 i den russiske kejserlige hær
livgarde på Amalienborgs slotsplads – tænker Sophia von der Doe fra Buddinge, Danmark. * IKKE-sponsoreret info
Den Russiske Føderations nye hemmelige ‘våben’ –
“Når fascismen kommer til Amerika, vil den blive pakket ind i flaget og bære korset.” – Sinclair Lewis. –
Efterfølgende er han blevet sat i forbindelse med citatet “Jeg ser ingen Gud heroppe”. Som ambassadør for Sovjetunionen besøgte Jurij Gagarin og hustruen Valentina, Danmark i 1962, han var i audiens hos Kong Frederik 9. og overværede skolernes idrætsdag i Gladsaxe Kommune. – Ikke sponsoreret presse- kultur og information.
– Hvad er det man ikke kan forstå i den sætning? – 



“Morten Korch-film” med Brødrene Øbberbøv (Reference: ZDF) #dkpol #eupol #Danske Media /IKKE-sponsoreret presse-information 


“Det nye ansigt for det europæiske forenede venstre”
– Privacy compliance scan results for //df-nyt.dk *
Med tanke på, kongerigers kolonisering-kultur, afledet af britisk overherredømme, så bør man vel tænke på en meget lille mand med store tanker, Mahatma Gandhi, der udviklede metoder for ikke voldelig konfliktløsninger i en tid med britiske dominans, i hans del af verden. – 
– Nær nordpolen og nord om den russiske føderation. Flere havde gættet på at de først begyndte sejladserne den 1 Marts 2024 – Men nej, sådan gik det ikke. * 

– Landsbyer i sort røg. Hvorfor er det, total iorden at kvæle hele landsbyer i sort røg, med larmende statsts-støttede maskiner? –
En historie om dengang, da Finland og Sverige, ansøgte om NATO-medlemsskab. Det er klart, at det, der sker, kun er gavnligt for dem, der eskalerer situationen i den tidligere, ellers så stabile region, militært og politisk. –
Joe Biden, har mandag besøgt Ukraines hovedstad, Kyiv og mødte der præsident Zelenskyj. – Russerne
gjorde det samme i Berlin. Gorbatjov viste det godt, …
Man var bekymret over antikrigsstemningen i USA,
til Folketinget om Tibetsagen har politiet forsøgt at stramme op. Opgaven, var at afklare hvorfor politiet besluttede at tage tibetanske flag fra borgere under kinesiske besøg – især ved statsbesøget af præsident Hu Jintao i 2012. –
Citat av ‘Marie Antoinette’, Om folket inte har bröd, kan de ju äta kakor.
Efterår og vinter er højsæson for husstøvmider, en af de hyppigste årsager til allergi.
Dengang da jeg var en lille Een,
– Hvis 16.000 personer presses ned på kontanthjælp og 17.000 tvinges på dagpenge, så mister statskassen, 9 mia kroner om året. Skriver formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard på //twitter.com/LRisgaard/status/ Af Reporter, Anastasia Doe, DF-Nyt@DF-Nyt.dk
Seneste kommentarer