
Dansk anerkendelse af Palæstina
SF har sammen med Enhedslisten sørget for at anerkendelse af en selvstændig palæstinensisk stat kommer på Folketingets dagsorden på torsdag. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse
–og fortsætter.
Debatten kommer i kølvandet på afstemninger om det samme mange steder i Europa.
Mens den svenske regering allerede har anerkendt Palæstina, har parlamenter i både Frankrig, Storbritannien, Spanien og Irland opfordret deres regeringer til at gøre det samme.
Vi forslår konkret at man anerkender Palæstina inden for 67-grænserne. En anerkendelse er et vigtig tilkendegivelse der kan sætte skub i en troværdig fredsproces.
Det skal naturligvis følges op med klart krav om at Israel ophæver besættelsen. Forhandlinger kræver ligeværdige parter, ikke en besættelsesmagt der forhandler med de besatte som vi i de forgangne 20 år har set, det fører ingen steder hen.
Dertil vil anerkendelsen vise palæstinenserne at vi ikke har glemt dem, og Israel at vi ikke tolerer deres adfærd. Vi skal nok ikke regne med støtte fra højrefløjen der er lammet af berøringsangst over for Israel.
Mere spændende bliver det hvad regeringspartierne vælger at gøre. Før valget opfordrede både de Radikale og Socialdemokraterne til at anerkende Palæstina.
Nu tøver de så, der skal maksimalt pres på fra mange sider.
Kom så Danmark!
For yderlig læsning
Thatcher selv reflekterede ofte stolt over sin unikke opvækst. Hun sagde, at tiden på butiksgulvet lærte hende, hvordan man håndterer mennesker, og at hun lærte alt om verdensanliggender ved at høre kunder snakke om dem. Husk at være venlig mod alle, du ser i supermarkederne — en dag kan de herske over dig. 

Henrik Herløv Lund Økonom, cand. scient. adm. Artikler og rapporter om fx. Godt, skidt og manglende finansiering i regeringsgrundlag.
“Ej Hader, kentucky fried chicken” 
Nullerne – værdikamp 2001-2011 – E-bog til PC, iPhone, iPad m.fl. af Rune Engelbreth Larsen.
Fredsflaget og LGBT flaget bruger farverne i omvendt rækkefølge. 


En soldat anno 1898 i den russiske kejserlige hær
livgarde på Amalienborgs slotsplads – tænker Sophia von der Doe fra Buddinge, Danmark. * IKKE-sponsoreret info
Den Russiske Føderations nye hemmelige ‘våben’ –
“Når fascismen kommer til Amerika, vil den blive pakket ind i flaget og bære korset.” – Sinclair Lewis. –
Efterfølgende er han blevet sat i forbindelse med citatet “Jeg ser ingen Gud heroppe”. Som ambassadør for Sovjetunionen besøgte Jurij Gagarin og hustruen Valentina, Danmark i 1962, han var i audiens hos Kong Frederik 9. og overværede skolernes idrætsdag i Gladsaxe Kommune. – Ikke sponsoreret presse- kultur og information.
– Hvad er det man ikke kan forstå i den sætning? – 



“Morten Korch-film” med Brødrene Øbberbøv (Reference: ZDF) #dkpol #eupol #Danske Media /IKKE-sponsoreret presse-information 


“Det nye ansigt for det europæiske forenede venstre”
– Privacy compliance scan results for //df-nyt.dk *
Med tanke på, kongerigers kolonisering-kultur, afledet af britisk overherredømme, så bør man vel tænke på en meget lille mand med store tanker, Mahatma Gandhi, der udviklede metoder for ikke voldelig konfliktløsninger i en tid med britiske dominans, i hans del af verden. – 
– Nær nordpolen og nord om den russiske føderation. Flere havde gættet på at de først begyndte sejladserne den 1 Marts 2024 – Men nej, sådan gik det ikke. * 

– Landsbyer i sort røg. Hvorfor er det, total iorden at kvæle hele landsbyer i sort røg, med larmende statsts-støttede maskiner? –
En historie om dengang, da Finland og Sverige, ansøgte om NATO-medlemsskab. Det er klart, at det, der sker, kun er gavnligt for dem, der eskalerer situationen i den tidligere, ellers så stabile region, militært og politisk. –
Joe Biden, har mandag besøgt Ukraines hovedstad, Kyiv og mødte der præsident Zelenskyj. – Russerne
gjorde det samme i Berlin. Gorbatjov viste det godt, …
Man var bekymret over antikrigsstemningen i USA,
til Folketinget om Tibetsagen har politiet forsøgt at stramme op. Opgaven, var at afklare hvorfor politiet besluttede at tage tibetanske flag fra borgere under kinesiske besøg – især ved statsbesøget af præsident Hu Jintao i 2012. –
Citat av ‘Marie Antoinette’, Om folket inte har bröd, kan de ju äta kakor.
Efterår og vinter er højsæson for husstøvmider, en af de hyppigste årsager til allergi.
Dengang da jeg var en lille Een,
– Hvis 16.000 personer presses ned på kontanthjælp og 17.000 tvinges på dagpenge, så mister statskassen, 9 mia kroner om året. Skriver formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard på //twitter.com/LRisgaard/status/ Af Reporter, Anastasia Doe, DF-Nyt@DF-Nyt.dk
Seneste kommentarer