Event: Er kopivarer en god idé?
I anledning af Verdens Anti-Piratkopieringsdag 8. juni 2016 sætter, Forbruger Europa, fokus på problemer forbundet med kopivarer.
Forbruger Europas nyhedsbrev rummer en række eksempler og gode råd ved nethandel og på ferierejser. – Engang var det luksusvarer som tasker, ure og solbriller, der blev ulovligt kopieret.
I dag forfalskes alle typer af produkter: Kosmetik, legetøj, madvarer, lægemidler, elektronik, reservedele til biler osv. Skriver man på deres netmedie hvor man også på //forbrugereuropa.dk/~/media/ForbrugerEuropa/Publikationer linker til en folder / en pdf-fil.
Folderen beskriver en række problemer relateret til kopivarer.
De hyppigste er nok, falske kosmetikprodukter og falsk mærkevarertøj, men også falske elektronikprodukter er dukket op på markedet.
Reference
Pressemeddelelse fra //forbrugereuropa.dk/
Webstedet //forbrugereuropa.dk
Webstedet //stoppiratkopiering.dk
Webstedet //forbrugereuropa.dk/indhold-FE/Publikationer/2016/Antikopivaredag
Webstedet forbrugereuropa.dk Verdens Anti-Piratkopieringsdag
Webstedet //forbrugereuropa.dk/~/media/ForbrugerEuropa/Publikationer/2016/Kopivare_kampagne_DK.pdf
For yderlig læsning
Folderen, Undgå kopivarer
//stoppiratkopiering.dk/ Netværk mod piratkopiering og varemærkeforfalskning