Sit livs værste mareridt, I en uløselig klemme hos Jobcentret
SYGE I KLEMME 8, Tilværelsen smuldrer for hende.
Det har været undervejs længe.
Men det går stærkt nu.
Hun er ked af det, bange – på egne og familiens vegne.
Angst for, hvad der skal blive af dem alle sammen.
Desperat engang imellem – jeg havde planlagt at tage livet af mig selv, men når jeg så tænkte på mine døtre og min mand, så kunne jeg ikke, siger hun.
Hun kan ikke se nogen vej ud af mareridtet.
Tre år med utallige undersøgelser og masser af forskellige behandlinger – uden at hun er blevet rask.
Økonomisk har kommunen nu lukket de fleste døre og truer med at lukke den sidste – døren til førtidspension.
Jobcentret har indstillet, at Pensionsudvalget skal sige nej til at give 49-årige Mai-Britt Nikolajsen førtidspension.
På det kommunale Jobcenter vil man nemlig ikke udelukke, at der måske engang kan findes en lille rest af arbejdsevne hos Mai-Britt Nikolajsen, så hun kan komme ud på arbejdsmarkedet igen og forsørge sig selv.
Godt nok siger de mange lægeerklæringer i hendes sag mest det modsatte – om hendes kroniske psykosomatiske smerter.
Men de få linjer i erklæringerne, der kan tolkes til fordel for kommunens intensive forsøg på at spare penge ved at nedbringe antallet af førtidspensionister, er dem, Jobcentret klynger sig til.
Hun kan muligvis få det bedre ved fortsat behandling, har en psykolog vurderet, men det forudsætter ifølge samme psykolog, at hun får den nødvendige ro og støtte omkring sig, hvilket også omfatter arbejdsmæssigt og økonomisk.
Det er det modsatte, Jobcentret har gjort ved først at stoppe udbetalingen af sygedagpenge 1. juni og nu ved at afvise hendes ønske om førtidspension.
Reference
Hjemmesiden //svendborgsnetavis.dk/i-en-uløselig-klemme-hos-jobcentret


Henrik Herløv Lund Økonom, cand. scient. adm. Artikler og rapporter om fx. Godt, skidt og manglende finansiering i regeringsgrundlag.
Du får en ‘algoritme, for en ide. »Det ská kunne betale sig at arbejde«
“Ej Hader, kentucky fried chicken” 
Nullerne – værdikamp 2001-2011 – E-bog til PC, iPhone, iPad m.fl. af Rune Engelbreth Larsen.
Fredsflaget og LGBT flaget bruger farverne i omvendt rækkefølge. 


En soldat anno 1898 i den russiske kejserlige hær
livgarde på Amalienborgs slotsplads – tænker Sophia von der Doe fra Buddinge, Danmark. * IKKE-sponsoreret info
Den Russiske Føderations nye hemmelige ‘våben’ –
“Når fascismen kommer til Amerika, vil den blive pakket ind i flaget og bære korset.” – Sinclair Lewis. –
Efterfølgende er han blevet sat i forbindelse med citatet “Jeg ser ingen Gud heroppe”. Som ambassadør for Sovjetunionen besøgte Jurij Gagarin og hustruen Valentina, Danmark i 1962, han var i audiens hos Kong Frederik 9. og overværede skolernes idrætsdag i Gladsaxe Kommune. – Ikke sponsoreret presse- kultur og information.
– Hvad er det man ikke kan forstå i den sætning? – 



“Morten Korch-film” med Brødrene Øbberbøv (Reference: ZDF) #dkpol #eupol #Danske Media /IKKE-sponsoreret presse-information 


“Det nye ansigt for det europæiske forenede venstre”
– Privacy compliance scan results for //df-nyt.dk *
Med tanke på, kongerigers kolonisering-kultur, afledet af britisk overherredømme, så bør man vel tænke på en meget lille mand med store tanker, Mahatma Gandhi, der udviklede metoder for ikke voldelig konfliktløsninger i en tid med britiske dominans, i hans del af verden. – 
– Nær nordpolen og nord om den russiske føderation. Flere havde gættet på at de først begyndte sejladserne den 1 Marts 2024 – Men nej, sådan gik det ikke. * 

– Landsbyer i sort røg. Hvorfor er det, total iorden at kvæle hele landsbyer i sort røg, med larmende statsts-støttede maskiner? –
En historie om dengang, da Finland og Sverige, ansøgte om NATO-medlemsskab. Det er klart, at det, der sker, kun er gavnligt for dem, der eskalerer situationen i den tidligere, ellers så stabile region, militært og politisk. –
Joe Biden, har mandag besøgt Ukraines hovedstad, Kyiv og mødte der præsident Zelenskyj. – Russerne
gjorde det samme i Berlin. Gorbatjov viste det godt, …
Man var bekymret over antikrigsstemningen i USA,
til Folketinget om Tibetsagen har politiet forsøgt at stramme op. Opgaven, var at afklare hvorfor politiet besluttede at tage tibetanske flag fra borgere under kinesiske besøg – især ved statsbesøget af præsident Hu Jintao i 2012. –
Citat av ‘Marie Antoinette’, Om folket inte har bröd, kan de ju äta kakor.
Efterår og vinter er højsæson for husstøvmider, en af de hyppigste årsager til allergi.
Dengang da jeg var en lille Een,
– Hvis 16.000 personer presses ned på kontanthjælp og 17.000 tvinges på dagpenge, så mister statskassen, 9 mia kroner om året. Skriver formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard på //twitter.com/LRisgaard/status/ Af Reporter, Anastasia Doe, DF-Nyt@DF-Nyt.dk
Seneste kommentarer