
Kim Andersen: Hvem gider i grunden læse den blog?
Man skal vist være en del underfrankeret for ikke, at forstå, at når man blokerer mig på websteder som Facebook m.v. så må man forvente et modtræk, og at jeg kommenterer, og tager til genmæle m.v. på min Blog.
Blokeringer på Facebook
Jeg har ikke blokeret nogen, hverken på Facebook eller på min Blog og ønsker det heller ikke, da jeg mener at alle har en ret til, at få sin tekst / tanker offentliggjort.

“Den Danske Forening”
Nu har man så igen, forsøgt at pleje sit omdømme
i Facebook-gruppen “Den Danske Forening” –
(Omtalt på Netmagasinet P77.dk //p77.dk/nyheder/ )
Et Citat fra Facebook-gruppen:
Richard Torp Jensen: Tak for nu!
Der er jo rendyrkede nazister her!
Jeg vil også have stoppet indvandring og specielt muslimernes adgang til DK, men det skal fandme ikke foregå sammen med nazier eller folk der var nazier indtil for 1 måned siden…farveller.
Du kan se det som et screen-dump HER
Nye læsere
Jeg skylder nok nye læsere, at henlede opmærksomheden på, at vi nu nærmer os et krydsfelt, – et alternativt miljø, som kan se ud til at rumme personer som også kan forestiller sig, at USSR-Statslederen Nikita Khrusjtjov (Født 1894 – Død 1971) kan finde på, at komme og gogge dem i knolden med sin sko.

-Khrustjov besøgte Danmark i 1964, hvor han fik lejlighed til at møde bl.a. statsministerfrue, Helle Virkner Krag, i deres hjem på Egernvej 61 på Frederiksberg.
Under et senere toiletbesøg stjal spioner fra Forsvarets Efterretningstjeneste Khrusjtjovs afføring, for at finde ud af, om han var syg. -Det var, han ikke.
/webportalen /da.wikipedia.org /wiki/Nikita_Khrusjtjov
Sagt med andre ord arven af Glistrups-tumper
Når der vises TV-pogrammer om kongehuset, så er der sikkert personer fra “Den Danske Forening” der sidder med klaphat på, og svinger med sit dannebrogsflag,
som var de til en landskamp i parken.

Idioter stemmer på idioter
Man kommer ligefrem til at tænke, Diskuter aldrig med idioter, de trækker dig ned på deres niveau – og vinder over dig med deres erfaring.
John Stuart Mill
Den liberale filosof, John Stuart Mill havde sine erfaringer med et ligene klientel.
Jeg siger ikke, at Konservative generelt er dumme, Jeg mener, at dumme mennesker er generelt konservative. Jeg tror, det er en, så indlysende og ubestridelig kendsgerning, at der næsten ikke er en eneste, Gentleman der vil sætte et spørgsmålstegn ved det. John Stuart Mill, i en parlamentarisk debat med den konservative MP, John Pakington, 31 maj 1866.
Reference
Hjemmesiden //da.wikipedia.org /wiki/Nikita_Khrusjtjov
For yderlig læsning.
Nationalsang i Parken
Konservativ partiledelse genvinder ikke tilliden
Tvunget ud af Dansk Folkeparti
Netmagasinet P77.dk //p77.dk/-Den danske Forenings nazister


Henrik Herløv Lund Økonom, cand. scient. adm. Artikler og rapporter om fx. Godt, skidt og manglende finansiering i regeringsgrundlag.
Du får en ‘algoritme, for en ide. »Det ská kunne betale sig at arbejde«
“Ej Hader, kentucky fried chicken” 
Nullerne – værdikamp 2001-2011 – E-bog til PC, iPhone, iPad m.fl. af Rune Engelbreth Larsen.
Fredsflaget og LGBT flaget bruger farverne i omvendt rækkefølge. 


En soldat anno 1898 i den russiske kejserlige hær
livgarde på Amalienborgs slotsplads – tænker Sophia von der Doe fra Buddinge, Danmark. * IKKE-sponsoreret info
Den Russiske Føderations nye hemmelige ‘våben’ –
“Når fascismen kommer til Amerika, vil den blive pakket ind i flaget og bære korset.” – Sinclair Lewis. –
Efterfølgende er han blevet sat i forbindelse med citatet “Jeg ser ingen Gud heroppe”. Som ambassadør for Sovjetunionen besøgte Jurij Gagarin og hustruen Valentina, Danmark i 1962, han var i audiens hos Kong Frederik 9. og overværede skolernes idrætsdag i Gladsaxe Kommune. – Ikke sponsoreret presse- kultur og information.
– Hvad er det man ikke kan forstå i den sætning? – 



“Morten Korch-film” med Brødrene Øbberbøv (Reference: ZDF) #dkpol #eupol #Danske Media /IKKE-sponsoreret presse-information 


“Det nye ansigt for det europæiske forenede venstre”
– Privacy compliance scan results for //df-nyt.dk *
Med tanke på, kongerigers kolonisering-kultur, afledet af britisk overherredømme, så bør man vel tænke på en meget lille mand med store tanker, Mahatma Gandhi, der udviklede metoder for ikke voldelig konfliktløsninger i en tid med britiske dominans, i hans del af verden. – 
– Nær nordpolen og nord om den russiske føderation. Flere havde gættet på at de først begyndte sejladserne den 1 Marts 2024 – Men nej, sådan gik det ikke. * 

– Landsbyer i sort røg. Hvorfor er det, total iorden at kvæle hele landsbyer i sort røg, med larmende statsts-støttede maskiner? –
En historie om dengang, da Finland og Sverige, ansøgte om NATO-medlemsskab. Det er klart, at det, der sker, kun er gavnligt for dem, der eskalerer situationen i den tidligere, ellers så stabile region, militært og politisk. –
Joe Biden, har mandag besøgt Ukraines hovedstad, Kyiv og mødte der præsident Zelenskyj. – Russerne
gjorde det samme i Berlin. Gorbatjov viste det godt, …
Man var bekymret over antikrigsstemningen i USA,
til Folketinget om Tibetsagen har politiet forsøgt at stramme op. Opgaven, var at afklare hvorfor politiet besluttede at tage tibetanske flag fra borgere under kinesiske besøg – især ved statsbesøget af præsident Hu Jintao i 2012. –
Citat av ‘Marie Antoinette’, Om folket inte har bröd, kan de ju äta kakor.
Efterår og vinter er højsæson for husstøvmider, en af de hyppigste årsager til allergi.
Dengang da jeg var en lille Een,
– Hvis 16.000 personer presses ned på kontanthjælp og 17.000 tvinges på dagpenge, så mister statskassen, 9 mia kroner om året. Skriver formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard på //twitter.com/LRisgaard/status/ Af Reporter, Anastasia Doe, DF-Nyt@DF-Nyt.dk
Seneste kommentarer