“Festabernes parti” Dansk Folkeparti Slagelse

“Festabernes parti” Dansk Folkeparti Slagelse
Ja det er hårde ord som Axel Artke skriver i sin kommentar til, at Michael Gram, tidligere gruppeformand for Dansk Folkeparti i Slagelse Byråd har forladt partiet.

Byrådsmedlem i Slagelse, Michael Gram, og nu forhenværende medlem af Dansk Folkeparti melder sig ud af partiet, som han mener tænker mere på fest end på politik

Dansk Folkeparti har mistet et medlem. Det er byrådspolitiker i Slagelse Kommune, Michael Gram, der forlader partiet, og det går ikke stille for sig.

Sjællandske skriver, at han smækker med døren, og i et brev til partiets lokalformand kritiserer han da også partiet i skarpe vendinger for at tænke mere på at arrangere fester og udflugter end politiske møder.

– Da jeg på intet tidspunkt har søgt medlemskab af en selskabelig forening, ser jeg mig desværre nødsaget til at melde mig ud af Dansk Folkeparti fra dags dato, skriver Michael Gram i sin udmeldelse ifølge sn.dk.

Du kan læse brevet ved et klik HER

1 Viceborgmesteren er fortørnet over, at der bliver holdt flere fester og udflugter end politiske møder, og en stor del af dem er endda åbne for ikke-medlemmer af partiet.

Valgstøttekronerne går til fester og udflugter fortæller også det mangeårige og tidligere medlem, Dorthe Røhmann-Tofting, der selv har meldt sig ud af Dansk Folkeparti.
 

Reference
Hjemmesiden //tveast.dk /artikler/df-politiker-forlader-partiet-det-er-festligt
Hjemmesiden //vdonline.dk /Slagelse/Gram-ud-af-DF-sender-festsalut-til-Frederik/artikel
Hjemmesiden //sn.dk /Slagelse/Michael-Gram-DF-taenker-mere-paa-fest-end-paa-politik/artikel

For yderlig læsning.

Ballerup Bladet lagde spalte til løgne og fordrejninger
 
Dansk Folkeparti, Alkoholpolitik
 
Ytringsfrihedens Jesus-sandaler
 
Populismens langfredag