Valgret til Europa-Parlamentet
Hvad er det nu for noget?
Kandidat til Europaparlamentet fra de radikale, Karen Melchior har en forklaring liggende på sin Blog //karenmelchior.eu/sadan-stemmer-du
Man har valgret til Europa-Parlamentet hvis man
1) Har valgret til Folketinget, eller
2) Er dansk statsborger, er fyldt 18 år og har fast bopæl i en af de øvrige EU medlemsstater, eller
3) Er EU statsborger, er fyldt 18 år og har fast bopæl i Danmark.
Du regnes for at have fast bopæl i en af de øvrige medlemsstater i Den Europæiske Union (EU), hvis du i forbindelse med flytning til udlandet er frameldt Det Centrale Personregister (CPR) i Danmark og har taget ophold i et af de øvrige nuværende EU-lande på en måde, der ikke er rent midlertidig (ferie, gennemrejse og lignende).
Du kan læse mere på Karen Melchiors Blog
Reference
//greens-efa.eu/
//karenmelchior.eu /sadan-stemmer-du-som-eu-bosat-dansker-til-europaparlamentsvalget/
For yderlig læsning
De Grønne primærvalg
Mens de andre partigrupper lader medlemmerne vælge deres spidskandidater til EU’s ledende poster, har de Grønne //greens-efa.eu valgt at inddrage vælgerne.
Lidt som vi kender det fra USA’s præsidentvalg hvor Demokraterne og Republikanerne vælger spidskandidater inden det endelige valg.
Det kan du læse mere om her
Seneste kommentarer