Europa-Parlamentet kritiserer Bahrain og støtter Abdulhadi al-Khawaja


I eftermiddag vedtager et stort set samlet Europa-Parlament en resolution om menneskerettighedssituationen i Bahrain. 170120131339

Her er dansk-bahraineren Abdulhadi al-Khawaja en af mange samvittighedsfanger der nu med navns nævnelse får EUs klare støtte. Skriver man i Margrete Aukens pressemeddelelse

–og fortsætter
-Situationen i Bahrain er desperat, og selv højesteret bliver nu brugt som politisk redskab til at holde dem der ønsker demokrati og menneskerettigheder i fængsel på livstid.

EU og Aston’s passivitet i sagen er helt uforståelig.
Derfor er jeg glad for at Europa-Parlamentet endnu engang giver klar støtte til al-Khawaja og hans medfanger.

Resolutionen kræver bl.a. et frit og uafhængigt retsvæsen der bør følge alle internationale standarder for beskyttelse af menneskerettighederne, og sker det ikke med det samme bør EUs politik overfor Bahrain ændres!

Derfor opfordrer resolutionen også til EU sanktioner overfor styret i Bahrain,
samt at EU bør genoverveje de eksisterende handels- og diplomatiske relationer.

For yderlig læsning

Se seneste nyt fra SF her